"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
با سلام خدمت شما دوستان گرامی از اینکه نامنظم و نامرتب به وب سرمیزنم عذر خواهی میکنم اما ایشالا برنامه ریزی کردم که بیشتر بیام.
موضوعی که برای شما درنظر گرفتم رقص و رقصیدن هست.فکر میکنم موضوع خوب و جالبی باشه که از دیدگاه عقل و شرع بررسی اجمالی رو داشته باشیم.البته دیدگاه اختلافی درباره اون بسیار زیاد هست تا اونجایی که حتی برخی از اهل تصوف رقص و سماع رو جزء اصول و مبنای عملی برای وصول به حق میدونن.
فکر میکنم رقص در خانم ها جایگاهش ویژه تر از آقایون هست
هرچند برخی از آقایون نیز به این مسئله توجه دارن ولی خانم ها علاقه شون به رقص بیشتره.برخی رقص رو از هنرهای زیبایی میدونن که برای هر مرد و زنی لازمه!ولی آیا این حرکات موزون هنر هست یا نه؟آیا باعث تعالی انسان میشه یا نه؟ مهارت نداشتن در این هنر باعث کمبود شخصیت میشه یانه؟و..این سوالات بسیار جدی هست و باید به آن پرداخت و جوابهای معقول داد.
من نمیخوام تو این زمینه خیلی حرف بزنم که شاید بشه کتابی در این زمینه نوشت.سعی در این نوشتار کلی گویی در این زمینه هست:
 1.حرام بودن رقص مورد اتفاق جمیع علما نیست و دراین زمینه بویژه در قیود آن اختلاف راى وجود دارد.
 2.ملاك حرام بودن شهوت برانگیزى رقص در شخص رقص كننده نیست تا بگویند ما رقصیدیم و تحریك نشدیم! بلكه بیشتر اثر آن در بیننده است بویژه اگر با عوامل دیگرى مانند موسیقى و اختلاط زن و مرد باشه.
3.تاثیر بسیارى از امور ممكن است نامحسوس باشه. به عبارت دیگر یك شهوت انگیزى حاد و آنى داریم و یك شهوت انگیزى تدریجى و نامحسوس و چه بسا مفاسد معنوى دیگرى از قبیل دورى از یاد خدا همراه داشته باشه.

 البته معنی رقص، مشخصه که همان حرکات موزون هست حالا با موسیقی انجام بشه یا بدون موسیقی.البته قید تحریک شهوت هم هست که مورد غالب رقص تحریک شهوت هست.و بخاطر همین مورد غالبی حرام شده.
این حرکات موزون هست که نوعی احساس رو در انجام دهنده ایجاد میکنه یک نوع حس هیجان و خلا و یک نوع تحریک جنسی برای بیننده.
اما اینکه رقص موجب تعالی و کمال فردی میشه و بخاطر هنر در ایجاد حرکات موزون مجاز باشه  در پست بعدی راجع بهش حرف میزنم.. 
طبقه بندی: رذایل اخلاقی، 
برچسب ها: رقص، هنر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 18 اردیبهشت 1390 | توسط : قطره | نظرات()