"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
با سلام خدمت دوستان گرامی ..یه چند وقتی بود نتونستم بیام تو نت و پست جدید بزارم..
اما ایشالا یه فراغتی حاصل شده از این به بعد هستم..

دیدگاه اسلام در مورد مدگرایی
 چند اصل کلی خدمت شما دوستان میگم :
 الف) حس زیبایى مخصوص انسانه كه ریشه در فطرت داره بخاطرهمین انسان از دیدن هر زیبایى لذت مى‏ بره. پس استعداد و درك زیبایى، از جمله مواهب به امانت گذاشته شده در وجود ماست كه به بركت آن، زمینه كمال روحى و معنوى خود را فراهم می آورد.
ب) زینت به عنوان بخشى از حس زیبایى، موجب تعالى و رشد افراد در جامعه میشه. امام على (ع) می‏فرماید: «التجمل من اخلاق المؤمنین»(1) «خودآرایى از ویژگى‏ هاى خاص انسان‏هاى مؤمن است».در رهنمودهاى پیشوایان اسلام در مورد خودآرایى، به موارد زیادى تصریح و تأكید شده است از جمله لباس تمیز و آراسته، شانه كردن موى سر و صورت، نظافت ‏بدن، خوش بو كردن بدن و لباس‏ها..
ج) آنچه از تعالیم اسلام فهمیده میشه، اعتدال در اخلاق و فضیلت‏هاى روحى را به پیروان خود، سفارش کرده و آن رابعنوان درك زیبایى‏ هاى ما وراى عالم ماده رهنمون مى‏ كند و آنان را از گرفتارشدن به هرگونه سطحى ‏نگرى، در این مسئله برحضر میکنه.
 امام على (ع) مى ‏فرماید: «زینه البواطن اجمل من زینه الظواهر»(2) «زینت درونى از زینت ظاهر بسیار زیباتر است». چه اینكه هم از نظر تأثیر و هم از نظر ماندگارى، زینت درونى در كمال حقیقى انسان مؤثرتر است.
د) تعالیم اسلامی به خودآرایى توصیه و تأكیدمیکنه، اما به جهت در امان ماندن از عوارض منفى افراط و تفریط در خودآرایى و مدگرایى، حدود و چهارچوب خاصى نیز براى آن تعیین میکند. مثلا حلال باشد از راه مشروع تهیه شود ،اسراف در سرمایه‏ها و استعداد نباشد
، از تجمل‏ پرستى و جنبه خودنمایى داشتن به دور باشد، تحریك هواهاى نفسانى و امیال جنسى دیگران را فراهم نكند ...
 پی نوشت‏ 
(1) شرح غرر و درر آمدى، ج 1، ص 307، حدیث 5711 
(2) همان، ج 4، ص 117، ح 3055
(3)جهت اطلاع بیشتر ر. ك: سید صادق سِد نژاد، جوانان ومدگرایی، مجله دیدار آشنا، ش 91
طبقه بندی: اخلاق اسلامی،  توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: مد، زیبایی، تجمل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 | توسط : قطره | نظرات()