"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
با سلام خدمت دوستان گرامی و عزیزم امیدوارم ایام عید به شما خوش گذشته باشه
فرهنگ معین رو نگاه میکردم به کلمه «مد» برخورد کردم.تصمیم گرفتن درباره این واژه آشنا حرف بزنم.یه تحقیقاتی درباره اون انجام دادم و چکیده اونا رو میخوام براتون بنویسم.البته اگه شما نظری درباره این واژه و ورودش به زندگی مردم دارید بنویسید..
«مد» به تغییر سلیقه ناگهانى و مكرر همه یا برخى از افراد یك جامعه گفته مى‏شه که مردم رو گرایش به رفتارى خاص، یا مصرف كالای به خصوص، یا در پیش گرفتن سبكى خاص در زندگى میکنه..
 وقتی ابعاد مختلف حیات اجتماعى بشر رو بررسى کنیم روشن میشه كه«مد» همیشه در تاریخ بشر بوده و منحصر به دوره ما نیست. دو نوع «مدگرایی» میتونه در یک اجتماع رخ بده: یکی مثبت و خوب، دوم منفی.
به نظر میرسه باید دید درستی از«مدگرایی» به مردم فهمانده بشه تا در دامن «مدگرایی» منفی نیوفتن!اگر توجه به فرهنگ و اعتقاد داشته باشیم و «مد» رو با این مفاهیم روبرو کنیم باعث رشد جامعه میشه اما متاسفانه همیشه ما «مدگرایی» رو جلو میدازیم و اعتقادات رو با اون درست میکنیم.
 «مدگرایى» مثبت یعنی اقتباس از پیشرفت‏هاى اجتماعى دیگران و به كار بردن دستاوردهاى مثبت تمدنى دیگران،این «مدگرایی» مانع میشه که زندگى انسان‏ها به یك نواختى نرسه و روز به روز استحكام بیشتر کرده و از پدیدآمدن رفتار و شیوه‏هاى ناخوشایندى كه موجب دورى و یا نفرت و انزجار افراد از یكدیگر مى‏شه، جلوگیرى کنه.
انسان همیشه از حالت‏یكنواختى گریزانه و در مقابل، از تحول و نوآورى در زندگى استقبال مى‏كنه. میل به خودآرایى و زیباسازى محیط زندگى امرى فطریه كه به بركت اون، هم زمینه آراستگى صورت ظاهرى محیط زندگى انسان فراهم میشه و هم انگیزه تعالى و تداوم زندگى اجتماعى..
اما اگر همین امر یا «مد» از حالت طبیعى و معقول خود خود خارج بشه،جنبه انحرافى پیدا كرده، آثار سویى به بار مى‏آره. مثلا میل به خودآرایى كه ریشه در كمال‏جویى و زیباپسندى فطری داره اگر از روى غفلت، یا در نتیجة افراط و تفریط و یا تحت تاثیر القائات غلط عوامل جانبى، از مسیر طبیعى و درست‏خود خارج بشه، سر از خودنمایى، فخر فروشى، خودپرستى، مدپرستى... در مى‏آره.جالب اینجاست دوباره خود اینها میتونن عامل باشن برای ناهنجاری دیگه ای !! مثلا موجب پیدایش انواع نارسایى‏ها، هوس‏بازى‏ها، رقابت‏هاى غلط و اسراف و تبذیرها ..بشن . دوباره همین هایی که گفتم عامل ناهنجاری های خاصی دیگه ای میشن!! نمیدونم تا حالا اینجوری به مساله «مد» نگاه کرده بودید؟؟
ادامه دارد..


طبقه بندی: اخلاق اسلامی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 7 فروردین 1390 | توسط : قطره | نظرات()