"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
این یک پرسش و پاسخ حقیقیه که توسط دو انسان خیالی انجام میشه ..این دو شخصیت، دختری به نام ندا و روحانی است که ما در اینجا ایشان را حاج آقا نام میبریم...شاید همه یا قسمتی از این مطالب مفید باشه...

قسمت دوم

ندا: سلام حاج آقا، منو یادتون هست ؟؟

حاج آقا : بله ..با هم درمورد اعتماد به نفس حرف زدیم..راستی حرفامون به کجا رسید؟

ندا:حاج آقا درباره اعتماد به نفس حرفای خوبی زدید آخرین حرفم این بود که چه جوری میشه اراده رو تقویت کرد؟


ندادن خود، عدم امنیت روانى، نبود تدبیر عقلانى در تشخیص امور و تمیز اهم و مهم، شكست‏هاى گذشته و عوامل باز دارنده رشد و قوت نفس مانند محرومیت، سرزنش و رنج‏هاى مستمر ریشه داره. برای از بین بردن هر کدوم احتیاج به برنامه ریزی و صبر داره..

ندا:حاج آقا فکر میکنم مشورت کردن خیلی میتونه تو این زمینه به ادم کمک کنه

حاج آقا :بله مشورت با افراد ذى صلاح، خیلی میتونه به آدم کمک کنه باید برای زندگیت برنامه ریزى كنی . وقتهای استراحت و تفریح و عبادت و همه‏فعّالیّت‏ها را در این برنامه بگنجانید تا زمانى خالى نباشه .

آدم برای هر رفتار انگیزه‏اى قوى داشته باشی و به ویژه از آثار مثبت تصمیم‏گیرى‏ها و رفتارهاى خاصّ خودت به طور كامل آگاه شی!!.

عامل دیگه که میشه گفت اینکه محیط زندگى و موقعیت كارى همیشه در ما اثر گذاره .. در موقعیتى كه به سرزنش و متهم شدن به ناتوانى و ناپختگى مى‏انجامد، قرار نگیری. براى تصمیم‏گیرى‏ها و اقدامات خویش امنیت روانى فراهم کنی تا بتونی به آرامى در برابر دیگران یا همراه آنان ابراز وجود كنی و برجستگى فكرى و فعالیت به جا را از طریق تصمیم آشكار سازید.

ندا:حاج آقا این عامل جو زدگی تو تصمیم گریبان خیلی ها رو میگره و زود جو زده میشن...

حاج آقا: تصمیم‏هاتو را با فردى با تجربه در میان بذار تا از قوت و درستى شان اطمینان پیدا کنی. پس از مشورت با این فرد، بر اساس تدبر و اندیشه خود تصمیم بگیر و بدون از دست دادن فرصت اقدام كنی..تصمیم باید بر تدبیر و اندیشه و آگاهى‏هاى لازم استوار باشد و به عمل بینجامد.فکر میکنم جو زدگی بیشتر در کسایی بوجود میاد که تو تصمیم گیری پیش متخصص اون کاری که میخواد انجام بده نمیرن...مثلا میخواد ماشین بخره میره پیش بقال ازش مشورت میخاد درحالی که باید میرفت پیش مکانیک!!
پس از تدبیر و مشورت از عواقب تصمیم‏هات نترس و به خدا توكل كن. پیامدهاى تصمیم‏هات رو كه از قلمرو اندیشه‏ت بیرونه و این احتمالهای‏ ضعیف سبب تردید و تزلزل شما میشه، به خداوند، واگذار و به آنچه پروردگار پیش مى‏آورد، خشنود باشید


عامل مهم دیگه رضایت خدا باید ملاك هر رفتار و گفتار قرار بگیره .. تسلیم شدن در برابر تمایلات پوچ و هواهاى نفسانى انسان رو به شکست نزدیک میکنه . این تسلیم شدن‏ها اراده را ضعیف و متزلزل مى‏کنه. تقوا و رعایت حرمت دستورهاى پروردگار براى آرامش روانى و تقویت نفس و اراده بسیار سودمند است.اصلا کسایی که ارتباطشون با خدا خوبه راحت در برابر مشکلات زانو نمیزنن و اراده اونا قویه..
ورزش مستمر و منظم را كه در تقویت اراده بسیار مؤثر است.موارد دیگه هم هست که یه وقت دیگه و فرصت دیگه میگم..

ندا: حاج آقا یه سوال جدی دارم اینو میگم تا توذهن تون باشه من‏ دخترى‏ پر ادعاهستم‏ دوست‏ دارم‏ در هنرهایى‏ مثل‏ موسیقى، سفالگرى‏و...شركت‏ كنم‏ و مهارت ‏كسب ‏كنم ‏اما كسى‏ مرا تشویق‏ و ترغیب‏ نمیكند حتى ‏خانواده‏ام ‏آنها را پوچ ‏و بی فایده ‏می دانند.دیگراین‏ كه‏ به‏ نظر شما من‏ در جمع‏ چطور صحبت‏ كنم‏ كه‏ بین‏ حرفهایم‏ گیر نكنم.همیشه می‏خواهم كه مثل هم سن و سالهای خودم در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی و... بحث كنیم از استادهایم سئوال بپرسم،كنفرانس بدهم و...در نمازها و دعاهایم از خدا خواستم كه اخلاق بد،كم‏رویی‏ را از من بگیرد.حالا به نظر شما من باید چیکار کنم

طبقه بندی: فضایل اخلاقی، 
برچسب ها: تقویت اراده، ضعف اراده،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 19 بهمن 1389 | توسط : قطره | نظرات()