"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
باسلام خدمت دوستان و از تاخیری که در پست بوجود اومد..

این یک پرسش و پاسخ حقیقیه که توسط دو انسان خیالی انجام میشه ..این دو شخصیت، دختری به نام ندا و روحانی است که ما در آن را حاج آقا نام میبریم...شاید همه یا قسمتی از این مطالب مفید باشه..البته به دلیل طولانی بودن سه پست رو به خودش اختصاص میده

 ندا:سلام حاج آقا میشه چن دقیقه وقتتونو بگیریم؟

حاج آقا :بفرمایید..

ندا: حاج آقا اعتماد به نفس ندارم خیلى از این موضوع رنج می برم. خیلی دوس دارم در كارای جمعی دانشگاه یا جاهای دیگه شركت كنم اما به خودم می گم اطلاعات كافی كه ندارم حتما جلوی بقیه كم می آرم .در واقع همین طورهم هست اطلاعات عمومی زیاد ندارم گاهی اوقات به خاطر این موضوع آن قدر به اعصابم خورد میشه که گریه میکنم درمقابل ‏خواهر كوچكترم‏ كم‏ مى‏آرم‏ ...چی کار کنم به نظر شما؟؟

حاج آقا: ازحرفات اینجوری متوجه شدم که اعتماد به نفس و اراده قوى نداری، خب نتیجه احساس خود كم بینى میشه و خود را كمتر از دیگران مى دونی...

اراده قوى از اعتماد به نفس بدست میاد.. اعتماد به نفس واقعى خیلی تو زندگی آدم میتونه اثر گذار باشه! اكثر ما فكر مى كنیم اعتماد داشتن به خود یعنى اطمینان به توانایى خود در انجام دادن كارهایى خاص مثلا اگر یك هنرمند شوم آن گاه اعتماد به نفس پیدا مى كنم!! ما نباید اعتماد به خود را فقط بر پایه كارهایى قرار دهیم كه مى توانیم انجام دهیم.. اعتماد به نفس واقعى وقتى در آدم به وجود مى آد كه باور كنیم به توانایى ها در درون خودمون  كه ما را قادر میکنه «آنچه را كه مى خواهیم انجام دهیم». 


ندا:حاج آقا ما بعضی وقتها در کارهامون شکست میخوریم یعنی این هم میتونه برای ما اعتماد بنفس درست کنه؟؟؟

حاج آقا: بله اینجوری که من اعتماد بنفس رو معنی کردم شکست همیشه درس بزرگی برای پیروزیه.ما در كارهایمان شكست مى خوریم. اما هر شكستى مى تواند درسى باشد براى ما و خود این درس گرفتن از شكست ها یك نحوه احساس رضایت در ما ایجاد مى كند.

ندا:جالبه تا حالا اینجوری فکر نکرده بودم حالا حاج اقا چی کار میشه کرد که این حس رو در خودم تقویت کنم راهی هست؟؟

حاج آقا:بله راههای زیادی هست..اول اینکه خودتو ضعیف جلوه نده، هیچوقت شكست ها رو كه در كارهاى خود با آن مواجه مى شی تو رو از تلاش براى رسیدن به هدفت باز نداره ..براى موفقیت در كارها باید شكست هایى رو تجربه كرد . این شكست ها مى تونن نردبون ترقى و پیشرفت كارهاى بعدى بشه.

دوم اینکه هیچ گاه خود را به صورت مشروط دوست نداشته باش بلكه خود را بدون شرط دوست داشته باش و هیچوقت نگو اگر من فلان كار را انجام دادم فقط احساس خوبى از خودم دارم و الا خودم را دوست ندارم. سعى كن این فكر رو: «وقتى واقعا احساس خوبى نسبت به خود دارم كه» را با این فكر: «همین حالا نسبت به خود احساس خوبى دارم زیرا» عوض كن. مى توانید فهرستى با این مثال ها تهیه كنید:همین حالا نسبت به خود احساس خوبى دارم، چون با خود صادق هستم. «امروز صبح احساس خود را به دوستم ابراز كردم»، «علاقه به خود را در حال حاضر و همان گونه كه هستیم فرامى گیرم».

آیا این چیزها احساس بهتری رو به شما نمى ده تا این كه قدردانى از خود را به زمانى در آینده دور به تعویق بیاندازی؟خود را باور داشتن، و این خود بینى نیست چرا؟ چون خودبینی اثبات برترى خود نسبت به دیگرانه و این حرفی که من میزنم با خودت هست!!

ندا:حاج آقا خیلی ممنون چیجوری حالا اراده رو تقویت کنم؟؟

حاج آقا: ببخشید الان کار دارم یه وقت دیگه فرصتی پیش اومد راجع بهش حرف میزنیم..

ندا: حاج آقا قول بدید بازم با من حرف بزنید...با حرفای شما احساس خوبی بهم دست داد اینایی که گفتی عمل میکنم تا ببینم چی میشه تا بعد و سوالات دیگه ..ببخشید وقتتونو گرفتم..

حاج آقا: خواهش میکنم خداحافظ..
طبقه بندی: فضایل اخلاقی، 
برچسب ها: داستان، اعتماد به نفس، تقویت اراده،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 11 بهمن 1389 | توسط : قطره | نظرات()