"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

شاید شما این نوشته را در خیلی از مغازه ها دیده باشید

یعنی مغازه دار با زبان بی زبانی به مشتری می فهماند:« دستت به خطا نره و چیزی برندار چون ما شما را به طور نامحسوس کنترل میکنیم..!!»
فکر میکنم خیلی از آدم های ناباب با این اطلاع رسانی حساب کار دستشان می آید و مانع کارخلافشان میشود..دوربین در مغازه ناظر حرکات ماست .درفضای محدود و خاص کار گذاشتن این دوربینها مانع خلافکاری خواهد بود ..فرض کنید در همه خیابانها ، ادارات ، مدارس ،منازل وحتی در اتاق های شخصی دوربینی کار گذاشته شده باشد و بدانیم چشمهایی در حال نظاره ماست!چه میکنیم؟؟!!
ایمان به عالم غیب و اعتقاد به شاهدان نامرئی که دائما در حال ضبط و ثبت اعمال ما هستند چقدر میتواند در اصلاح رفتارهای و گفتارها موثر باشه . آنچه از آیات و روایات بدست میآد 6دسته گروه شاهدان اعمال انسان در دنیا هستند:
1 - در رأس همه گواهان، خداست:«در هر حال که باشی و هر آیه از قرآن که بخوانی و هر کاری را که انجام بدهید، ما گواه بر شما هستیم».(1)
2 - پیامبران و اوصیا:«چگونه خواهد بود آن روز که از هر امتی گواهی می‏آوریم و تو را گواه بر آنان قرار می‏دهیم».(2)
امام صادق(ع) در تفسیر آیه فرمود:«این درباره امت محمد(ص) نازل شده و در هر قرنی برای آنان امامی از ما خواهد بود که شاهد بر آنان است و محمد(ص) گواه برهمه ما است».(3)
3 - زبان، دست، پا، چشم، گوش و پوست:«یوم تشهد علیهم ألسنتهم و أیدیهم و أرجلهم بما کانوا یکسبون؛(4) درآن روز زبان‏ها و دست‏ها و پاهایشان بر ضد آنان نسبت به اعمالی که مرتکب شده‏اند، گواهی می‏دهند». در آیه دیگری می‏گوید:«زمانی که به آن (دوزخ) می‏رسند، گوش‏ها و چشم‏ها و پوست‏های تنشان به اعمال آنان گواهی می‏دهد».  (5)
4 - فرشتگان:«در آن روز هر انسانی وارد محشر می‏شود، در حالی که فرشته‏ای با او همراه است که او را به سوی حساب سوق می‏دهد و گواهی از فرشتگان است که بر اعمال او شهادت می‏دهد».(6)
5 - زمین:«یومئذ تحدّت اخبارها؛(7) در آن روز زمین اخبار خود را بازگو می‏کند».
6 - زمان:از برخی روایات استفاده میشه که زمان در روز قیامت از شاهدان به شمار می‏آد. امام باقر(ع) فرمود:«هیچ روزی برانسان نمی‏گذرد مگر این که به او می‏گوید:ای فرزند آدم!من روز تازه‏ای هستم و برتو شهادت می‏دهم. در من کار خوب انجام بده تا در قیامت به نفع تو گواهی دهم(8)».

پ ن 1 - یونس (10) آیه‏61.
پ ن 2 - نساء (4) آیه 41.
پ ن 3 - کافی، کلینی، دار صعب، بیروت، ج 1، ص 190، ح 1.
پ ن 4 - نور (24) آیه 24.
پ ن 5 - فصلت (41) آیه 20.
پ ن 6 - ق (50) آیه 21.
پ ن 7 - زلزال (99) آیه 4.
پ ن 8 - بحارالأنوار، دار احیاء التراث العربی، بیروت، ج 83، ص 129، ح 1.

طبقه بندی: اخلاق اسلامی،  توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: شاهدان اعمال،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 26 دی 1389 | توسط : قطره | نظرات()