"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
باسلام به دوستان خوب
ایام میلاد امام محمد باقر(ع) هست که ایشون مزین به لقب شکافنده علوم میباشند.. دوستان ما یا دانش آموز هستن یا دانشجو یا معلم و مدرس...بالاخره اکثرا با علم و دانش سر و کار دارن..

شاید به جرات میشه گفت که دین اسلام مخصوصا اسلام اهل بیتی تنها دین وشریعتی است که به علم نگاه ویژه ای داشته و اون رو یک نوع واجب و فریضه برای هر زن و مردی میداند(1). نخستین آیاتی که بر پیامبر بزرگوار اسلام نازل شد، سفارش به خواندن بود:«بخوان به نام پروردگارت که [جهان را]آفرید. [همان کسی که ] انسان را از خون بسته ای خلق کرد. بخوان که پروردگارت بزرگوار است؛ همان کسی به وسیله قلم تعلیم کرد و به انسان آنچه را نمی دانست،یاد داد»(2).
 بدست آوردن دانشی که برای جامعه سودمند بوده و در جهت رشد و پیشرفت فراگیر آن جامعه باشد از مهمترین وظیفه دانشجویان در تحصیل علم است وگرنه علمی که فقط سود رو در نظر گرفته و مخرب باشه از نظر دین کاملا مردود و منفور شناخته و از آن نهی شده است..
لازم است که اخلاق و آداب علم آموزی رو یاد بگیریم وموانع آن را بشناسیم . موانع دست یابی به علم حقیقی یا ( لغزشهای اخلاقی علم آموزی و خردورزی ) رو میتوان در موراد زیر نام برد:
1-      پیروی از حدس و گمان
2-      تقلید کورکورانه
3-      شتاب زدگی
4-      تمایلات نفسانی
·     پیروی از حدس و گمان : چون دستیابی به یقیین و تشخیص واقعیت برای برخی از آدمیان دشوار است لذا به جای پیروی از یقیین ، تفکر عقلانی و علمی به پیروی از حدس و گمان روی آورده و مبنای خود را بر اساس راحت طلبی و گمان بنا میکنند
·     تقلید کورکورانه:یعنی اینکه انسان به جای آنکه آزادانه و محققانه بیاندیشد مهار تفکر خود را به دست دیگران بسپارد و باورهای عمومی و اجتماعی را به سادگی و بدون تفکر بپذیرد
·     شتاب زدگی : گاهی اوقات انسان در باره موضوعی تحقیق کامل نمیکند و با توجه به اطلاعات کمی که در مورد یک موضوع پیدا میکند بدون توجه به جوانب مسئله و احاطه داشتن به آن در داوریهای علمی خود شتاب زده اظهار نظر میکند .
·     تمایلات نفسانی : حب ، بغض ، جهت گیری های تعصب آمیز ، خود بزرگ بینی ،و سایر تمایلات نفسانی باعث میشود مسیر تعلیم و تفکر منحرف گردد و نتوانیم به جمال حقیقت نائل گردیم و آنها ثمره ای جز سستی و ضعف عقل و گمراهی علمی انسان ندارندباید دانست که وظیفه دانشجوو علم آموز در مقابل استاد احترام گذاشتن به عالمان و اندیشمندان، تواضع در برابر اهل علم، بزرگداشت عالمان و اندیشمندان واکرام به عالمان و اندیشمندان هست
پی نوشت
1.        پیامبر(ص) را که فرمود: «طلب العلم فریضه علی کل مسلم ومسلمه؛علم آموزی برهرمسلمانی واجب است.»
2.        علق آیه 1


طبقه بندی: اخلاق اسلامی،  توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: علم، دانشجو،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 19 دی 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30