"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "


در پست قبلی درباره خود سازی مطلب کوتاهی رو عنوان کردم در این پست کمی مطلب رو باز میدم .
گام اول: در هر برنامه ای انسان باید اونو در نظر بگیریم و خودسازی هم از اون دسته برنامه هاست ،واقع‏گرایى در برنامه ریزی هست ، بایدتوان واقعى خود را بسنجیم، حال و روز خود را بنگریم و بر اساس آن به تنظیم برنامه خودسازى مى‏پردازیم. انسان‏ها داراى تفاوت‏هاى فردىِ روحى و جسمى و شرایط مختلف‏اند و هر یك باید براى خود برنامه‏اى برگزینند كه سنگین و طاقت‏فرسا نباشد.
گام دوم :جذابیت در برنامه‏ریزى باید به كیفیت، بیش از كمیت اهتمام بورزیم به عنوان مثال به جاى اینكه تصمیم بگیریم هر صبحگاهان یك جزء قرآن بخوانیم، مى‏توانیم آن را حتّى به یك صفحه تقلیل دهیم. اما كوشش كنیم تلاوتش در جاى خلوت، با حال و توجّه كامل و تدبّر و ژرف اندیشى در معانى باشد.
گام سوم: تدریج هست. از حداقل شروع كنیم ولى در اندیشه افزون سازى تدریجى باشیم براى مثال اگر تلاوت 50 آیه در هر روز از قرآن سخت هست از 5آیه شروع کنیم تا بعد بیشتر بشه.
گام چهارم :رعایت مراتب حال در روند خودسازى است، باید مرحله به مرحله پیش رفت. از اول نمى‏توان تمام مدارج كمال را یك مرتبه طى كرد. بهتر است ابتدا از عمل به واجبات و رعایت شرایط و جزئیات آنها شروع كنیم و در كنار آنها به ترك محرمات بپردازیم بعد، به انجام دادن مستحبات و ترك مكروهات بپردازیم. از این مرحله به بعد، عنایات ربوبى، او را راهنمایى خواهد كرد: «و الّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا و ان اللَّه لمع المحسنین»( عنكبوت (29)، آیه آخر.) «و آنان كه در راه ما به جان و مال جهد و كوشش كردند، به تحقیق آنان را به راه خویش هدایت مى‏كنیم و همیشه خدا، یار نكوكاران است».
گام پنجم: عزم و استوارى است پس از تنظیم برنامه، با اراده قاطع، باید بر انجام دادن آنها ایستادگى كرد و نفس خود را از طفره رفتن و كسالت ورزیدن، با جدیت تمام باز داشت.
طبقه بندی: فضایل اخلاقی،  توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: برنامه ریزی، خودسازی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 23 آبان 1389 | توسط : قطره | نظرات()