"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

شبهای قدر ارج ظاهرى داردوباید حرمت آن را نگه داشت در این زمان خاص قرآن كریم نازل شده است. حرمت خاص «شب قدر» به پاس نزول «قرآن» است از این رو معناى قدر و منزلت شب قدر- كه بیش از ارج هزار ماه است- هرگز به معناى ارزش اعتبارى نیست بلكه به بركت قرآن، به معناى ارج وجودى است.. شب قدربه جهت نزول قرآن، به قدرى اهمیّت دارد كه براى این كه تمام روزها و شب‏هاى سال، فیض ظرفیّت چنین رخداد مبارك را درک كنند تقدیر امور ونازل شدن معانى قرآن و مفاهیم عالى آن، برابر ماه‏هاى قمرى توزیع شده است!! تا با تنوع و تحوّل همراه باشد و تمام شب‏هاى سال از جهت گردش از آن بهره‏مند گردند ورحمت جاری الهى راكد نماند. اگر برابر سال شمسى تنظیم مى‏شد، چنین بهره‏ورى در كار نبود(تفسیر موضوعى قرآن كریم، ج 1 صص 78- 79).

اگر قرآنى نبود
1.آدمى از اولین، مهم‏ترین و پربارترین نعمت الهى محروم مى‏شد زیرا انسان تنها در سایه تعلیم خداوند و دریافت قرآن، به كمال نهایى خویش مى‏رسد و تا قرآن نباشد، كسى به مقام انسانیت راه نمى‏یابد.( تفسیر موضوعى قرآن، صص 23-24)
2.انسان عاقل نمی شد.. تعالیم قرآن تنها براى عالِم نمودن نیست بلكه براى عاقل ساختن انسان‏هاست.( عنكبوت / آیه 43) تلاش قرآن براى این است كه انسان را- پس از عالِم شدن- عاقل كند و عاقل كسى است كه معارف الهى را خوب بفهمد و آن فهمیده‏ها را نیز خود معتقد شود و در مقام عمل هم خوب عمل كند..
3.انسان از هدایت محروم مى‏گشت.. زیرا قرآن كتاب هدایت و در واقع آخرین، عالى‏ترین و كامل‏ترین آن است،( نحل/ آیه 89 و بقره / آیات 2- 1)
4.آدمى در افراط و تفریط فرومیرفت ...زیرا انسان به بعضى از چیزها گرایش دارد و از بعضى دیگر گریزان و منزجر است. نقش قرآن در این میان تعدیل ارادت و كراهت انسان است.(10)
         لیك گر واقف شوى زین آب پاك            كه كلام ایزد است و روحناك‏
         نیست گردد وسوسه كلى ز جان            دل بیابد ره به سوى گلستان‏
         ز آن كه در باغى و در جویى پرد            هر كه از سر صحف بویى برد
(مثنوى، دفتر 4، ابیات 3470- 3472)
5.آدمى در غفلت بود و عمر خود را به غفلت سپرى مى‏كرد زیرا تنها نگاه خود را محدود به دنیاى مادى مى‏ساخت و آن را چون سراى حقیقت مى‏انگاشت. از این رو جهان براى او معنایى ورا و بالاتر از خود نداشت بلكه هر چه را مى‏دید و مى‏نگریست، تنها موجودات تقطیع شده‏اى مى‏پنداشت كه فارغ از مبدأ و غایت است و نه «از جایى است» و نه «رو به جایى» دارد. امّا آیات قرآن، انسان را به تدبیر واداشته، او را از این غفلت بیدار مى‏سازد.( ص/ آیه 29 و محمد /آیه 24)

پى‏نوشت‏
 پ ن 1.از همه دوستان گرامی التماس دعا دارم تو این شبا منو فراموش نکنن من هم دوستان رو فراموش نمیکنم
پ ن 2.آداب این شبها رو بجا بیاوریم..
پ ن 3.تقدیرات یکساله ما تو این شبا رقم میخوره امیدوار به فضل الهی بهترینها برای من و شما دوستان باشه...
طبقه بندی: فضایل اخلاقی،  توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: قرآن، شب قدر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 7 شهریور 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30