"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
یكى از افراد كاروان موفق به فرار شد راهزنان ناگهانی و به صورت غافل گیرانه به کاروان شبیه خون زده بودند. کاروانان با فریاد و هیاهو به هر طرف میدویند ...او حیران و سرگردان در بیابان مى گشت خیمه اى دید و به سوى آن رفت.
در درون خیمه مردی نشسته این مسافر را نمى شناخت. آن فرد صندوقچه جواهرات خود را از ترس دزدان و راهزنان در نزداو به امانت گذاشت تا در وقتى مناسب برگردد و آن را پس بگیرد، وقتى یاران و سربازان برگشتند، صندوقچه پر از جواهرى را در دست او دیدند و از او خواستند كه سهم آنها را بدهد، ولى او در جواب گفت: این فرد به من اعتماد كرده و مرا امین دانسته و من نمى توانم در این امانت خیانت كنم و با وجود در گیر شدن یارانش با او، بر این عهد و پیمانش وفادار ماند و بالاخره امانت را به صاحبش برگرداند.
پس از سال ها غارتگرى و ظلم موفق به توبه گردید ..او فضیل عیاض بود..شنیدن آیه 16 از سوره مباركه حدید او را به خود آورد و از همان ساعت به دامان پر مهر و عطوفت پرورگارش برگشت و توبه کرد..
نخستین گام براى تهذیب اخلاق و سیرالى الله توبه است، اگر درهاى بازگشت به روى او بسته شود به كلى مایوس شده و براى همیشه از پیمودن راه تكامل و هدایت و سعادت باز مى ماند

این حقیقت در سخنان حضرت سجاد(ع)در مناجات تائبین با زیباترین صورتى بیان شده: خداى من توبه روى بندگانت درى به سوى عفوت گشوده اى و نامش را توبه نهاده اى، و فرموده اى بازگردید به سوى خدا و توبه كنید، توبه اى خالص حال كه این در رحمت باز است، عذر كسانى كه از آن غافل شوند چیست؟( بحارالانوار، ج 94 ص 142 )..در حدیثى از حضرت باقر(ع)مى خوانیم: لیله ظلماء ان الله تعالى اشد فرحا بتوبه عبده من رجل اضل راحلته و زاده فى فوجدها، شادى خداوند از توبه بنده اش بیشتر از شادى كسى است كه مركب و توشه خود را در بیابان در شبى تاریك گم كرده و سپس آن را بیابد. (اصول كافى، ج 2، باب التوبه، ص 435، ح 8)
پ ن 1.توبه با سه شرط عدم بازگشت به گناه – جبران و تدارک اعمالی که انسان آنها را انجام نداده – استمرار بر توبه خود

طبقه بندی: فضایل اخلاقی،  توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: توبه، گناه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 31 مرداد 1389 | توسط : قطره | نظرات()