"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

با سلام خدمت دوستان گرامی اول باید یه عذر خواهی بزرگ از کسانی که اومدن و پست جدید منو ببینن و اونو ندیدن ...خب مشغله و کارهای ناگهانی باعث بی نظمی می شه.

کمتر 10 روز به ماه مبارک رمضان مونده تصمیم گرفتم این پست و پست بعدی رو راجع به این موضوع قرار بدم.

«یا أیُّها الَّذین آمنوا كتب علیكم الصِّیام كما كتب على الَّذین من قبلكم لعلَّكم تتَّقون»(1) «اى كسانى كه ایمان آورده‏اید روزه بر شما مقرر شده است همان گونه كه بر كسانى كه بیش از شما [بودند] مقرر شده بود باشد كه پرهیزكارى كنید».

«روزه» یعنی امساك و خوددارى از هر چیز و فقه و احکام: «امساك و خود دارى از موارد هشت‏گانه(2)- از هنگام اذان صبح تا اذان مغرب- به قصد انجام دادن فرمان خدا».

شواهدزیادی در تاریخ به چشم مى‏خوره كه روزه در میان یهود و مسیحیت و اقوام و ملت‏هاى دیگر نیز بوده. آنان به هنگام مواجهه با غم و اندوه و توبه و طلب خشنودى خداوند، روزه مى‏گرفتند تا با این كار در پیشگاه او اظهار عجز و تواضع نموده و به گناهان خود اعتراف كنند. از انجیل استفاده مى‏شود كه مسیح‏علیه السلام چهل شبانه روز، روزه گرفته.(3) قرآن مجید به صراحت بیان مى‏كند: این فریضه الهى، در امت‏هاى پیشین نیز واجب بوده است.(4)

مهم‏ترین این آثار عبارت است:

1. روزه روح انسان را تلطیف و اراده او را قوى و غریزه‏هایش را تعدیل مى‏كند «لعلَّكم تتَّقون».

2. روزه براى برقرارى مساوات میان فقیر و غنى است تا مردم با چشیدن طعم گرسنگى، به یاد فقیران و محرومان بیفتند و حق آنان را ادا كنند.(5)

3. روزه اثر بهداشتى و درمانى فراوان دارد و باعث سلامتى و تندرستى جسم مى‏گردد.(6) الكسى سوفورین (دانشمند روسى) روزه‏دارى را طریق درمان بسیارى از بیمارى‏ها- از جمله كم خونى، ضعف روده‏ها، رماتیسم، نقرس، بیمارى‏هاى چشم، مرض قند و بیمارى‏هاى كلیه و كبد- مى‏داند.(7)

«حالا یه سری تو ماه رمضون بدون هیچ عذری بخورن و تو هوای گرم تابستون رانی ها رو تو خیابون با کمال بی شرمی  سَربکشن»

پى‏نوشت‏

 (1) بقره (2)، آیه 381.

 (2) خوردن و آشامیدن، نزدیكى، استمناء، دروغ بستن بر خدا و پیغمبر و جانشینان او، رساندن غبار غلیظ به حلق، فرو بردن تمام سر در آب، باقى ماندن بر جنابت، حیض و نفاس تا اذان صبح، اماله كردن با چیز روان و قى كردن.

 (3) ر. ك: تفسیر نمونه، ج 1، ص 336.

 (4) یا أیُّها الَّذین آمنوا كتب علیكم الصِّیام كما كتب على الَّذین من قبلكم لعلَّكم تتَّقون: بقره (2)، آیه 381.

 (5) احادیث بسیارى در این زمینه آمده است، ر. ك: من لایحضره الفقیه، ج 2، ح 9671- 6671.

 (6) رسول خداصلى الله علیه وآله[ صوموا تصحُّوا ] روزه بگیرید تا سالم شوید.

 (7) به نقل از: تفسیرنمونه، ج 1، ص 236.

طبقه بندی:
برچسب ها: ماه رمضان، روزه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 12 مرداد 1389 | توسط : قطره | نظرات()