"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

شاید در کنار شما افراد مغرور خود پسندی باشن که شما چشم دیدن اونا رو نداشته باشید.این کاملا طبیعه چون این آدما (مغرورها)هیچ کس رو قبول ندارن و خیلی «منم منم »میکنن.یکی از مریضی های شایع که شاید خودمونم دچار باشیم و از اون بی خبر باشیم..جالبه اگه به این افراد بگی "مغرور" قبول نمیکنن.غرور سرچشمه صفات رذیله دیگرى مانند خودبرتربینى و تكبر و عجب و خودپسندى و ترك تواضع و كینه و حسد نسبت‏به دیگران و تحقیر هم هست..

بزرگِ بزرگان مغرورها شیطانه که خودشو از انسان بالاتر دونست (1).گاهی اوقات در یک فرده وگاهی اوقات در یک ملت که همون نژاد پرستی ازش نام برده میشه(2)چه جنگ ها و خونریزی هایی با همین غرور ایجاد میشه..گاهی اوقات ادما رو از پند پذیری و موعظه دور میکنه،حضرت علی (ع)میفرماید: در میان شما و موعظه حجابى ازغرور است.(3)..

اگر شخص چیزی که داره رو از دیگران بیشتر بدونه  غرور ایجاد میشه..علم ومدرک ، ثروت، شهرت،مقام،قیافه،اندام،...وهر چیزی که یک خوبی باشه و بشه بکشی تو رخ دیگران!!

یكى دیگر از عوامل غرور ،مغرور شدن به لطف و كرم و مغفرت خداست، افرادى هستند كه بى محابا و جسورانه گناه مى‏كنن، هنگامى كه از آنها سؤال کنید این چه كار زشتى است كه شما انجام مى‏دید؟ مى‏گویند: خداوند كریم و غفور و رحیم است، خدایى را كه ما مى‏شناسیم از آن بالاتر است كه گناهان این بنده ناچیز را به رخ او بكشد و به خاطر آن ما را مجازات كنه، اصولا اگر ما گناه نكنیم عفو و كرم خدا چه مى‏شود....این گونه افكار انحرافى و سخنان غیر منطقى جرات آنها را در گناه بیشتر مى‏كنه و باعث سقوط و هلاكتشان مى‏شه!به همین دلیل در قرآن و روایات اسلامى از این نوع غرور شدیدا نهى شده در آیه‏6 سوره انفطار مى‏خوانیم: «یا ایها الانسان ما غرك بربك الكریم؛ اى انسان! چه چیز تو را در برابر پروردگار كریمت مغرور ساخته است»؟

امیرمؤمنان(ع) در تفسیر این آیه مى‏فرماید: «یا ایها الانسان ما جراك على ذنبك؟ و ما غرك بربك؟ و ما انك بهلكة نفسك؟!؛ اى انسان! چه چیز تو را بر گناهت جرات داده؟ و چه چیز تو را در برابر پروردگارت مغرور ساخته؟ و چه چیز تو را به لاكت‏خویشتن علاقه‏مند كرده است».(4)..

ایشالا در پست بعد ادامه مطلب

1.بقره 34

2. Racism

3.نهج البلاغه، كلمات قصار، حكمت 282

4. نهج البلاغه، خطبه‏223

طبقه بندی: رذایل اخلاقی، 
برچسب ها: غرور،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 20 تیر 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30