"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

یکی از عوامل بی حجابی یا بد حجابی کم غیرتی مردان نسبت به زنان و دختران وخانوادهای خوده.

غیرت یكى از صفات و ویژگى هاى طبیعى انسانه و هر كس به صورت غریزى و فطرى از آن برخورداره..وجود این صفت باعث آن مى شود كه آدمى از آنچه را كه دوست داره و یا وظیفه محافظت از آن بدو سپرده شده نگاهبانى نماید.

در روایات اسلامى آمده است كه خداى تعالى داراى صفت غیرت است و انسان هاى غیور را دوست دارد و به دلیل وجود همین صفت بوده كه كارهاى زشت را حرام کرده.. «قال الصادق (ع): ان الله غیور یحب كل غیور و من غیرته حرم الفواحش»(1)

 

 

انواع غیرت: غیرت در دین، غیرت در ناموس، غیرت در اولاد، غیرت در اموال، غیرت نسبت به سرزمین.

باید بگم تعصب باغیرت دینی فرق داره

الف- بررسى معناى تعصب و انواع آن:

تعصب و عصبیت به معناى حمایت كردن و مدافعه نمودن است «عصبیت یكى از اخلاق بده كه اثار آن مدافعه كردن و حمایت كردن از خویشاوندان و مطلق متعلقان است، چه تعلق دینى و مذهبى و مسلكى باشد یا تعلق وطنى و آب و خاك یا غیره آن، مثل تعلق شغلى »(1)

از دیدگاه آموزه هاى اسلامى تعصب به دو بخش تقسیم مى شود:

1. تعصب ناپسند.

اگر حمایت همه جانبه از خود یا متعلقات خود به گونه اى باشد كه او را از درك حقیقت و رسیدن به واقعیات دور كنه و تنها معیار انسان در حمایت و دفاع كردن از چیزى فقط حب و بغض نفسانى باشد نه معیارهاى منطقى و دینى، چنین تعصبى مذموم و ناپسند بوده و اخلاق صفات بسیار مذموم شمرده مى شود. و قرآن مجید از آن به عنوان تعصب جاهلانه نام برد.(2)

  2. تعصب پسندیده:

در صورتى كه حمایت انسان و تعصب او فقط به خاطر دفاع از حق باشد و هیچ گونه حب و بغض نفسانى وجود نداشته باشد چنین تعصبى ممدوح بوده و از بهترین صفات كمال انسانى و اخلاق انبیاء اولیائ الهى به حساب مى آید.

و پیامبر اكرم مى فرمایند: «تعصب حرام آن است كه خویشان و نزدیكان را كارهاى ناروا و ستم كمك نمایى»(3) ولى «چنانچه كسى از قوم و عشیره خود بدون ارتكاب به خلاف دفاع نماید بهترین انسانهاست.»(4) و امام على (ع) ضمن تقبیح تعصبات باطل مى فرمایند: «فلیكن تعصبكم لمكارم الخصال و محامد الافعال و محاسن الامور»(5) یعنى تعصب شما باید در صفات شایسته و كارهاى نیك و پسندیده باشد.

ایشالا بحث غیرت دینی و مقایسه آن را با تعصب رو میزارم برای پست بعدی ..شما هم اگه نظری دارید بگید.ممنون میشم..

پ ن1 1میزان الحكمه، ح5263

پ ن 2 امام خمینى چهل حدیث نشر موسسه تنظیم و نشر آثار امام، 1376 ص 145

پ ن2 سوره فتح آیه 216

پ ن 3 كنزالعمال ج 3 ص 509

پ ن 4 التاج ج 5 ص 42

پ ن 5  نهج البلاغه خطبه 39 ص

 
طبقه بندی: فضایل اخلاقی، 
برچسب ها: غیرت، تعصب پسندیده، تعصب ناپسند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 2 خرداد 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30