"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

كاركردهاى فردى و اجتماعى حجاب

براى حجاب كاركردهایى در دو حوزه فردى و اجتماعى، قابل تصوّر است:

 الف. كاركردهاى فردى همچون: پاسخ گویى به نیاز فطرى «خوداستتارى» و تأمین امنیّت در برابر گرما و سرما و...

 ب. كاركردهاى اجتماعى مانند: هویّت‏بخشى و ایجاد امنیّت اجتماعى و...

زن با عنصر حجاب اسلامى، نه تنها به تهذیب، تزكیة نفس و ملكات نفسانى پرداخته و قرب الهى را فراهم مى‏سازد بلكه باعث گسترش روزافزون امنیّت اجتماعى و ایجاد زمینه‏اى جهت رشد معنوى مردان مى‏گردد. خداوند سبحان، خطاب به پیامبر خود مى‏فرماید: «به مردان مؤمن بگو: تا چشمان خود را از نگاه ناروا بپوشانند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند كه این بر پاكیزگى جسم و جان ایشان، بهتر است».(1) همچنین مى‏فرماید: «به زنان و دختران خود و به زنان مؤمن بگو: خویشتن را با روسریهای بلندِخود بپوشانند كه این كار براى آن است كه آنها به عفّت شناخته شوند تا از تعرّض و جسارت، آزار نكشند (در امنیّت كامل باشند) خداوند در حقّ خلق، آمرزنده و مهربان است».(2)

همان‏گونه كه ذكر گردید، حجاب و پوشش اسلامى براى مردان و زنان، تنها از كاركرد فردى برخوردار نیست و فقط براى سامان‏دهى خلقیّات و ملكات نفسانى آدمیان، مؤثر نمى‏باشد بلكه از كاركرد اجتماعى نیز برخوردار است. حجاب، غرایز، التهاب‏هاى جسمى و معاشرت‏هاى بى‏بند و بار را كنترل كرده، بر تحكیم نظام خانواده مى‏افزاید. همچنین از انحلال كانون مستحكم و پایدار زناشویى جلوگیرى كرده، امنیّت اجتماعى را فراهم مى‏سازد. حال اگر كسانى با نگرش دینى، اسلامى یا با رویكرد جامعه‏شناختى و روان‏شناسى به چنین كاركردها و تأثیرات مطلوب به ویژه تأمین امنیّت اجتماعى پى ببرند نه تنها هدفمندانه، زندگى مى‏كنند بلكه براى رفتارها و اندیشه‏هایشان دست به گزینش مى‏زنند تا به اهداف متعالى الهى انسانى دست یازند. از این‏رو به مورد حجاب نیز به عنوان راهبردى كارساز، جهت تأیید و ترویج ارزش‏هاى اجتماعى، تأمین‏كنندة سعادت آدمى و منشأ قرب الهى مى‏نگرند.

بنابراین پوشش اسلامى به منزله یك حفاظ ظاهرى و باطنى در برابر افراد نامحرم، قلمداد مى‏شود كه مصونیت اخلاقى و خانوادگى و پیوند عمیق میان حجاب ظاهرى و بازدارى باطنى و از همه مهمّ‏تر امنیّت اجتماعى را فراهم مى‏سازد و پیشینة آن به اندازه تاریخ آفرینش انسان است چراكه پوشش و لباس هر بشرى، پرچم كشور وجود او است. پرچمى كه وى بر خانه وجودش نصب كرده و با آن اعلام مى‏دارد كه از كدام فرهنگ تبعیّت مى‏كند.(3)

ادامه دارد...

 (1) نور (54)، آیة 30.

 (2) احزاب (33)، آیة 59

 (3) غلامعلى حداد عادل، فرهنگ برهنگى و برهنگى فرهنگى، ص 40

طبقه بندی:
برچسب ها: حجاب، نامحرم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 29 فروردین 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30