"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

با سلام خدمت دوستان عزیز..

این هفته پستم رو میخام اختصاص به موضوع لقمه حروم.مسئله ای که متاسفانه در جامعه کنونی ما روز به روز از اهمیتش کاسته میشه.این موضوع اونقدر حساس و مهم هست که در متون دینی ما بخشی رو اختصاص به مکاسب(کسب و کار و درآمد) دادن ودرباره آن به بحث و گفتگو پرداختن.کسب وکار اگر حلال باشه خوراک نیز حلال و اگر حروم باشه خوراک نیز حروم میشه .

قرآن به صراحت هرچه تمام این امر(حرام خواری) رو نهی کرده:

 وَلاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَ لَكُمْ بَیْنَكُم بِالْبَـطِلِ وَتَدْلُواْ بِهَآ إِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُواْ فَرِیقًا مِّنْ أَمْوَ لِ النَّاسِ بِالاْثْمِ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ1؛ اموالتان را میان خود به ناحق نخورید و آن ها را براى فرمانداران نفرستید ، كه بخشى از اموال مردم را به ناروا بخورید در حالیكه شما مى دانید.

لقمه حرام از نتایج حب دنیا و حرص به اونه و از شدیدترین مهلكات و بزرگ ترین موانع رسیدن به سعادت .. بیشتر كسانى كه به هلاكت رسیده اند به خاطر اونه و بیشتر مردم كه از فیوضات معنوى محروم مونده بودن به واسطه اونه ، و سدى از این محكم تر در راه توفیق آدمى نیست.فرقی نمیکنه کم باشه یا زیاد، وقتی به ناحق خورده بشه اثرات خودشه میزاره.چند نمونه رو با ذکر حدیثهای معتبر بیان میکنم:

 1. حرام خوارى بركت را از مال مى برد :

از حضرت صادق(علیه السلام) روایت شده است : مَنْ كَسَبَ مالاً مِنْ غَیرِ حله سلط البناء والطین والماء2؛ كسى كه مالى را از راه غیر مشروع به دست آورد ساختمان و آب و گل بر او مسلط مى شوند .

2- حرام خوارى مانع قبولى عبادات مى شود :

پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله وسلم)در این مورد مى فرمایند : اِذا وَقَعَتِ اللُّقْمَةِ مِنْ حَرام فی جَوْفِ الْعَبْدِ لَعَنَهُ كُلَّ مَلِك فی الّسمـواتِ وَالاْرْضِ3 ؛ هرگاه كسى لقمه حرام بخورد و جزء بدنش شود تمام ملایكه آسمان و زمین او را لعنت مى كنند .

3- دعاى خورنده حرام مستجاب نمى شود:

رسول خدا(صلى الله علیه وآله وسلم) مى فرمایند : مَنْ اَكَلَ لُقْمة حَرام لَمْ تُقْبَلُ لَهُ صَلواتُ اَرْبَعینَ لَیْلَة وَلَمْ تَسْتَجِبْ لَهُ دَعْوَةُ اَربَعینَ صَباحاً وكلُّ لَحْمُ یُنْبِتُهُ الحرامُ فالنارُ أَوْلَى بِه وَأَنَّ اللُقْمَةَ الواحَدَةِ تُنْبِتُ اللّحْمَ5 ؛ كسی كه لقمه حرامى بخورد تا چهل شب نمازش قبول نمى شود و تا چهل روز دعایش مستجاب نمى شود وهر گوشتى كه در بدن او از حرام روئیده شود ، آتش به آن سزاوارتر است و جز این نیست كه یك لقمه هم گوشت را در بدن مى رویاند و حرام خوارى قساوت قلب مى آورد ، خود را كسى كه انسان مى خورد به منزله بذرى است كه در زمین ریخته مى شود پس اگر آن خوراك پاكیزه و حلال باشد .

4- حرامخوارى قساوت قلب مى آورد:

حضرت سید الشهداء به لشكریان پسر سعد ضمن خطبه اش فرمود : « شكم هایتان از حرام پر شده و بر دلهایتان مهر خورده دیگر حق را نمى پذیرید . واى بر شما آیا انصاف نمى دهید ؟ آیا گوش فرا نمى گیرید »؟6

 باید احکام معامله ها و کسب وکار رو یادبگیریم شاید به گمان ما حلال میخوریم اما بخاطر عدم آگاهی حرام خور هستیم..

نمونه هایی از خوراک حرام و کسب نامشروع:رشوه-کم فروشی و گران فروشی-ربا(نزول)-دزدی-مال یتیم-کلاه برداری و فریب در معامله-کم کاری در کار-احتکار(ذخیره اذوقه مردم به بهانه کم شدن و گران شدن)-خرید و فروش هر چیزی که حرام هست-

 


 [1] _ بقره : 188

[2] _ بحار الانوار : ج 73 ، ص150 و وسائل الشیعه ( آل البیت ) : ج5 ، ص315

[3] _ بحار الانوار : ج63 ، ص314

[4] _ بحار الانوار : ج81 ، ص258

[5] _ بحار الانوار : ج63 ، ص314

[6] _ بحار الانوار : ج45 ، ص8 فَقَدْ مُلِئَتْ بُطونَكُمْ مِنْ الحَرامِ وَطبِعَ عَلَى قُلوبَكم ، وَیلَكُم أَلا تَنْصِفون ؟ ! أَلا تَسْمَعون ؟ ! ( نفس المهموم )

طبقه بندی: رذایل اخلاقی، 
برچسب ها: غذا، عدم استجابت دعا، برکت مال، قبولی عبادات،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 22 فروردین 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30