"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

رای هر موجود زنده ای حیاتی و مرگی است .قلب و روح انسان هم از این قاعده مستثنا نیست.مقصود از قلب، قلب فیزیولوژیكى انسان كه در دستگاه گردش خون انجام وظیفه مى كند نیست، بلكه قلب در اصطلاح قرآنى، پدیده اى غیرمادى است.


باید گفت كه قلب انسان همان روح اوست با كمى تفاوت. روح كه انسانیت انسان به اوست، پدیده اى است فرامادى و داراى نیروهاى متفاوت و گوناگون. كاركرد اصلى روح، به بار آوردن حیات و زندگى است. در حقیقت وقتى انسان از آثار حیات، رشد و نمو و تولید مثل و ادراك و احساس و محبت و برخوردار مى شود كه روح در او دمیده شود.

برای این قلب سلامتی، مریضی و مرگ نیز میباشد..

قلب سلیم قلبى است كه از ظلم و تاریكى شرك و گناه سالم باشد(1) براى اینكه قلب داراى چنین اوصافى باشد، باید مورد مراقبت قرار گیرد و صادرات و واردات آن كنترل شود. از على(علیه السلام )پرسیدند: «با چه چیزى به این مقام رسید؟» فرمودند: «كنت بوّباً على باب قلبى؛ من پاسدار قلبم بودم».

یعنى همان طور كه براى آب صافى مى‏گذارند، تا آشغال وارد نشود، آن حضرت نیز مراقب قلب خود، بود تا هر چیزى وارد آن نشود. هر كینه، هر محبت و هر احساسى داخل آن نگردد.

و نیز از آن حضرت نقل شده: «القلب مصحف البصر؛ قلب كتاب چشم است». یعنى چشم با وارداتش محتواى قلب را تشكیل مى‏دهد. اگر چشم، عبرت، پاكى و آیات را به قلب منتقل كند، قلب به سلامت مى‏رسد و اگر شهوات و امور حرام را تحویل دهد قلب بیمار مى‏شود.

در حدیثى دیگر مى‏خوانیم: «قلبها» سه دسته هستند:


1. قلبى مشغول به دنیا و مادیات است، كه گرفتار فشار و رنج است.

2. قلبى مشغول به امر آخرت است و برایش درجاتى بلند است.

3. قلبى مشغول به مولى و خداى خویش است، پس براى اوست دنیا و عقبى و مولاى او».

قلب دوم و سوم همان قلب سلیم است البته قلب سوم با قلب سلیم هماهنگ تر است. چنین احساسى، تلاشى جدّى را مى‏طلبد، تا قلب به حیات و نشاط برسد.

توبه، توسل و نیایش و خیرخواهى زمینه ساز چنین قلبى است.(2)

____________________________ 

پ ن 1. تفسیر المیزان، جلد 15

پ ن 2. به مناجات خمس عشر، مناجات تائبین مراجعه شود در مفاتیح الجنان امده

پ ن 3.به دست اوردن قلب سالم محال نیست..

پ ن 4.روز قیامت فقط قلب سلیم به درد میخوره.. اِلاّ مَنْ أتَى اللهُ بِقَلْب سَلِیم(شعراء: 89 )؛ «مگر آن كس كه با قلبی رَسته از شرك، به نزد خدا بیاید.»

 

طبقه بندی: رذایل اخلاقی،  اخلاق اسلامی، 
برچسب ها: مرگ، دل، گناه، قلب،
مطالب مرتبط: به عزت و شرف لا اله الا الله...،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 15 فروردین 1389 | توسط : قطره | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30