"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

خرافات جمع خرافه به معناى حدیث باطل، سخن بیهوده و یاوه( 1 )و امرى است كه از واقعیت بر خوردار نباشد و باطل و دروغ باشد( 2 ).

از دل خرافت حوادث ناگواری برای انسان رقم میخورد وباعث خارج شدن زندگی از سیر طبیعی خود میشود اما با این حال بسیاری از مردم براین عقیده های موهوم و باورهای باطل پافشاری کرده و ان را مقدس میشمارند گویی انچه ابا و اجداد انها انجام داده اند درست بوده است.خرافاتی مانند خوش یومنی نعل اسب،بد یومنی و نحس یودن 13و..برای هر کدام علتهای واهی و خیالی را میتراشند .

مهم در زندگی پی بردن به اینگونه عقاید باطل و مرزبندی بین حقیقت و خرافات است .

چهارشنبه سوری این روزها بر سر زبانهاست ..از دل این رسم خرافی چه مشکلات و آسیبهای فردی و اجتماعی متولد میشود كسانی كه با منفجر كردن ترقه و پراكندن آتش سلامتی مردم را هدف می گیرند ، با تن دادن به رفتاری آمیخته به هرج و مرج روحی ، آیین چهارشنبه سوری را تحریف كرده اند.

 مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسم را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد.
مراسم ویژه آن در شب چهارشنبه صورت می گیرد برای مراسم در گوشه و کنار کوی و برزن نیز بچه ها آتش های بزرگ می افروزند و از روی آن می پرند و ترانه (سرخی تو از من ، زردی من از تو ) می خوانند.
ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد.اما دکتر کورش نیکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ایران باستان، عقیده دارد که چهارشنبه سوری هیچ ارتباطی با ایران باستان و زرتشتیان ندارد.

پى‏نوشت‏

1. عمید، حسن، فرهنگ عمید، تهران: سازمان انتشارات و چاپ جاویدان، دوازدهم، 1354، ص 524.

 2. سیاح، احمد، فرهنگ جامع، كتابفروشى اسلام، 1354، ج 1، ص

طبقه بندی: رذایل اخلاقی، 
برچسب ها: خرافات، مراسم و عادات،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 24 اسفند 1388 | توسط : قطره | نظرات()