"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

دوستتون با خوشحالی وارد اتاق اداره میشه و به شما میگه من ارتقای کاری پیدا کردم با اینکه میدونید شما از اون چیزی کم ندارید. نمره امتحانی همکلاستان از شما بالاتر شده است با اینکه میدانید از شما کمتر درس خونده. دوستتون سرمایه اش دو یا چند برابر شده در حالی که از لحاظ  مالی در یک سطح بودید. شنیدن خبر ازدواج یکی از اقوام که سنش از شما کمتر است، با اینکه شما زیباترید و باکمالات خیلی بیشتر...

از مواردی که گفتم لجتون می‌گیره، دلتون می‌خواهد بزنید زیر گریه!آخه چرا ؟؟؟!!  من چی از اون کمتر داشتم، خدااااااااااا.بعد  به دست بکارمیشیم برای خراب کردن طرف از هر راهی !!...اگه این موارد در وجودمون حس کردیم بدونید که متاسفانه ما «حسود »هستیم..

اخلاق بدی که به گفته امام صادق (ع) از ریشه های کفر است: ریشه های کفر سه چیز است:حرص، تکبر، حسد...(۱)     

خالق ما که فرد و قهار است               از حقود و حسود بیزار است(سعدی)

حسادت یا همان حس بدخواهی و آرزوی از بین رفتن نعمت دیگران را داشتن، صفتی بَده که خود، ناهنجاری های اخلاقی فراوانی رو به دنبال داره. ریشه بسیاری از غیبت ها، تهمت ها و هتک حرمت ها، زیر آب زدنها ...در همین حسادت نهفته. حسادت سبب می شه که آدمی فضایل و خوبی های دیگران را انکار کنه و همواره در جست وجوی عیب اونا باشه... سه گام برای درمان گفته شده:

گام اول:به جای اینکه به خاطر احساس‌تان نسبت به دیگران، خودتان را سرزنش کنید، ریشه‌ها و دلایل حسادت‌تان را شناسایی کنید.روان‌شناسان می‌گویند، حسادت در نتیجه اعمال و رفتار دیگران ایجاد نمی‌شود بلکه عدم اطمینان و اعتماد به‌نفس درونی افراد باعث به وجود آمدن چنین احساسی در افراد می‌شود.سعی نکنید رفتار خودتان را توجیه کنید.

گام دوم: بهترین راه برای اینکه حسادت را از خودتان دور کنید، این است که اعتماد به نفس‌تان را تقویت کنید.همان‌طور که در مرحله قبل گفتیم، حسادت در نتیجه عدم اطمینان افراد به خودشان ایجاد می‌شود نه رفتار و اعمال دیگران.برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس‌تان از همین امروز اقدام کنید. کتاب‌های مفید در این زمینه را مطالعه کنید و در صورت لزوم از مشاور کمک بگیرید.

گام سوم: برای نعمت‌هایی که دارید، شکرگزار باشید و سعی کنید راضی باشید و برای بهتر شدن تلاش كنید.حسادت وقتی به وجود می‌آید كه شخص احساس كند آنچه دارد، كمتر از آن چیزی است كه باید داشته باشد.بنابراین قانع و راضی بودن به آنچه که دارید، می‌تواند شما را از این احساس ناخوشایند دور کند. شخصیت‌تان را رشد دهید. به نقاط مثبت شخصیت‌تان فکر کنید، قدر خودتان را بدانید و ارزش وجود‌تان را درک کنید.فراموش نکنید شأن شما بالاتر از این است که به دیگران حسادت کنید و با این کار به خودتان آسیب برسانید.(۲)

۱.کافی، ج۲، ص۲۸۹

 ۲.همشهری آنلاین

 

 

طبقه بندی: توصیه های تربیتی،  اخلاق اسلامی،  رذایل اخلاقی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 27 دی 1388 | توسط : قطره | نظرات()