"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "


بخش دوم: حق استاد
حق‌شناسی از مهم‌ترین مفاهیمی است كه در قرآن كریم مورد سفارش قرار گرفته است. این آموزه بزرگ الهی كه از نشانه‌های رشد فكری است، و معیار مهمی در میزان پرهیزكاری مؤمنین به ‌حساب می‌آید.‏ پیامبران، امامان معصوم(ع) همواره انسان‌ها را به خضوع و خشوع در برابر كسانی كه آنچه را ‏نمی‌دانسته‌اند، به آنها تعلیم داده‌اند، سفارش كرده‌اند. در این باره حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «التواضع ثمرة العلم؛ تواضع، ‏نتیجه و ثمره علم است.»(1)
1. ادب در برابر استاد
‏ علامه طباطبایی در تعریف ادب می‌فرمایند: «ادب بنابر آنچه از معنای آن استفاده می‌شود هیأت زیبا و پسندیده‌ای است ‏كه طبع و سلیقه چنین سزاوار می‌داند كه هر عمل مشروعی چه دینی باشد و چه عقلی مانند آداب دعا و آداب دیدار ‏دوستان بر طبق آن هیأت واقع شود. به عبارت دیگر ادب عبارت است از ظرافت عمل.»(2)
در بیان حق‌شناسی ‏از مربیان و معلمان و همه كسانی كه حقی بر ما دارند نیكو سخن گفتن و رعایت عفت كلام، آهستگی در كلام و پرهیز از ‏بیهوده‌گویی از جمله موارد مهمی است كه در فرهنگ معنویت در ارج نهادن به مقام و منزلت معلم باید مورد ‏اهتمام قرار گیرد.‏
2. مقام استاد مقام والدین
دانشجو باید بر این اساس بیندیشد كه استاد و معلّم او، پدر واقعی و روحانی وی ، (و خود او به منزله فرزند روحانی او است ). پدر (و فرزند) روحانی از پدر (و فرزند) جسمانی ، با ارزش تر و ارجمندتراند.
بنابراین باید دانشجو در اداء حقّ ابوت و وفاء به حقوق تربیت استاد - علاوه بر رعایت ادب در حقّ او، بدان گونه اى كه قبلاً یاد كردیم - به شدّت ، ساعى و كوشا باشد. و بیش از دیگران به او احترام گذارد.
سیّد رضی (قدّس الله روحه )، شخصیتى بزرگوار و بلند همّت و داراى مناعت طبع بوده ، مى گویند : یكى از اساتید وى ، روزى به او گفت : به من چنین گزارش شده است كه خانه تو كوچك و تنگ و محدود است ، و گنجایش كافى ندارد، و در خور شأن و مقام تو نیست ؟ من خانه اى وسیع و بزرگ دارم كه در خور شئون تو مى باشد، و آنرا به تو اهداء مى كنم ، و تو زندگانى خود را بدان جا منتقل كن . سیّد رضی از قبول هدیه استاد، سر باز زد. ولى استاد اصرار ورزید و سخن خود را تكرار كرد. سیّد رضی گفت : استاد عزیز! من تاكنون هرگز احسان و منّت پدرم را با دیده قبول نپذیرفتم ، با وجود داشتن چنین حالت روحى ، چگونه مى توانم احسان دیگران را قبول كنم ؟ استاد به او گفت : حقّ من نسبت به تو از حقّ پدرت بر تو، عظیم تر و مهم تر است ؛ زیرا من پدر روحانى تو هستم ؛ ولى پدر تو، پدر تن و جسد و جسم تو است . سیّد رضی در برابر چنین استدلال قوی ، تسلیم بودن خود را اظهار كرده و هدیه استاد را پذیرفت .(3)
3. کوشش در فراگیری از استاد
یکی از وظایف شاگردان در برابر استاد تلاش در علم آموزی از آن استاد است و اگر استاد تکلیف از شاگردان بخواهد آن را انجام داده و در کلاس در تمام فکر و ذهن خود را به درس استاد اختصاص دهند.
در کلاس از لحاظ عملی و علمی کوشا بوده از شیطنت ها و گفتار و اعمالی که شایسته مکان عمل اموزی نیست بشدت پرهیز کنند.
پی نوشت
1.    غررالحكم، ج2،ص81
2.    المیزان، سید محمد حسین طباطبایی، ج16، ص256
3.    برگرفته از پایگاه   azha.ir
4.    شهید ثانی،آداب تعلیم و تعلم در اسلام، ص324.‏

طبقه بندی: توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: حق استاد، علم آموزی، دانشجو،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 11 مهر 1390 | توسط : قطره | نظرات()