"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
بی شک مهر ماه یا آور شروع مدرسه، کلاس و درس.. است. شاید ما دانش آموزان و دانش پژوهان تمام موفقیت و کامیابی های علمی را در درس خواندن دقیق یا استعداد ذاتی یا تلاش می دانیم در حالی که اگر آداب و اخلاق خاص تعلیم و تربیت را در کنار موارد یاد شده قرار دهیم موفقیت ما چندین برابر خواهد شد و علم ما هم برای بشریت سودمند می باشد و هم ما را  به خداوند متعال نزدیک می کند.


همه ما می دانیم که یکی از صفات خداوند متعال عالم می باشد دین اسلام و مخصوصا مذهب تشیع دستورات و آداب تربیتی خاصی را درباره علم و علم آموزی برای پیروان خویش قرار داده است .خداوند در اولین آیاتی که به پیامبر اسلام نازل میکند دستور به خواندن و علم آموزی کرده است(1).
همچنین از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به فراگیری دانش توصیه زیاد شده است.(2)
نوشته های من درباره اخلاق و آداب علم و دانشجویی به سه بخش و هر بخش به سه قسمت تقسیم می شود. سعی کردم از آیات و روایات معتبر هم استفاده کنم. ان شاء برای شما دوستان مفید باشد:
بخش اول: فضیلیت علم و دانشمندان و دانشجویان
1) فضیلت علم و دانش: در یکی از احادیث معتبر ما اینگونه وارد شده است که: «اگر می دانستید در نتیجه طلب و تحصیل علم به چه سعادتهائی می رسید، به دنبال آن می رفتید ولو به اینکه خون شما در این راه ریخته شود و یا مستلزم این باشد که به دریاها وارد شوید و اقیانوسها بپیمائید.»(3)
2) فضیلت دانشمندان و علما: خداى برای دانشمندان ارزش و مقام عالی قائل است و در روایت اینگونه وارد شده است که در روز قیامت به دانشمندان و حاملان علم چنین خطاب مى كند: «علماء و دانشمندان ! من بدانجهت علم و حلم و دانش و بردبارى خود را به شما سپردم كه میخواستم صرفا از رهگذر آندو یعنى علم و حلم ، شما را مشمول آمرزش و رحمت خویش قرار دهم . و هیچگونه ایرادى در چنین مشیتى بر من وارد نیست و باكى از آن ندارم.» (4)
در روایتی دیگر که از پیامبر(ص) نقل شده است که:«خوابیدن با علم ، بهتر و سودمندتر از نمازى است كه در عین جهل و بر مبناى نادانى برگزار مى شود.» (5)
و همچنین فقیهان و دانشمندانی که در دین به کنکاش و جستجوی برای حقیقت می پردازند ارزش  بسیار بالایی برخوردار هستند:«وجود یك فقیه و فرد واجد بینش و بصیرت دینى - از دیدگاه شیطانها و اهریمن صفتان - طاقت فرساتر و تحمل ناپذیرتر از وجود هزار عابد است.»(6)
3)ارزش دانش پژوهان:برای ترغیب و تشویق افراد و و بیان اینکه کسی در راه علم قدم بر میدارد نیز روایاتی آمده است از آن جمله:«اگر كسى طریقى را - بمنظور دانش آموختن - بپیماید، خداوند متعال در فراسوى وى ، راهى به سوى بهشت و نیكبختى او هموار مى سازد.»(7)
و یا «اگر كسى صبحگاهان خویش را در پویائى از علم آغاز كند، فرشتگان (با بال و پر خویش ) بر او سایه لطف و مرحمت مى افكنند، و نیز در طول زندگانى خود از یمن و بركت و فراخ روزى برخوردار گشته ، و كاهشى در رزق و روزى او پدید نمیآید» (8) .
اما اینکه وظایف و آداب دانش پژوهان در قبال علم آموزی و استاد چگونه باید باشد ان شا الله در پست بعدی به آن خواهیم پرداخت.
پی نوشت
1. سوره علق آیات 1الی 5. اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ (1) ... عَلَّمَ الْإِنسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ (5)
2. اطلبوا العلم و لو بالصین،بحار الانوار، ج 1 ص 180
3. لو علمتم ما فی طلب العلم لطلبتموه و لو بسفک المهج و خوض اللجج. بحار الانوار ، ج 2 ،ص 177
4. یقول الله عز و جل للعلماء یوم القیمة ، انى لم اجعل علمى و حلمى فیكم الا و انا ارید ان اغفرلكم على ما كان فیكم و لاابالى، کتاب منیه المرید ص 9و كنزالعمال 10/172
5. نوم مع علم خیر من صلوة مع جهل . منیه المرید ص 9. المحجه البیضاء 1/8،  كنزالعمال 10/140
6. فقیه اشد على الشیاطین من الف عابد. كنزالعمال 10/155
7. من سلك طریقا یطلب فیه علما سهل الله له طریقا الى الجنه ،الجامع الصحیح . بخارى 1/16. كنزالعمال 10/139. صحیح ترمذى ، علم ، حدیث 2648
8. من غدافى طلب العلم اظلت علیه الملائكة ، و بورك له فى معیشته ، و لم ینقض من رزقه،منیه المرید ص 9، كنزالعمال 10/162.
طبقه بندی: توصیه های تربیتی، 
برچسب ها: علم، دانشمند، دانشجو،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 5 مهر 1390 | توسط : قطره | نظرات()