"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
در قسمت قبل درباره چیستی خشم مطالبی را برای  شما نوشتم و اینکه خشم چه تاثیراتی دارد.این مطلب را هم گفتم که تمامی انواع خشم بد نیست بلکه برخی از خوب هم هست
اما در این پست به بررسی عوامل خشم میپردازم.عوامل خشم
1. غرور و خودبینی: كسی كه خودش را بزرگ و بهتر از دیگران میداند، از انتقاد و نصیحت دیگران عصبانی می‏شود و توان انتقاد پذیری و نصیحت را ندارد، لذا از خود خشونت و عكس العمل نشان می‏دهد كه باعث بدزبانی و فحاشی، فریاد كشیدن و بی توجهی به دیگران می‏شود. . امام صادق(ع) فرمود: حواریون عیسی (ع) به آن حضرت گفتند: سخت‏ترین چیزها چیست؟ فرمود: سخت‏ترین چیزها غضب خداوند می‏باشد. آنان گفتند: با چه چیزی خود را از غضب خدا حفظ كنیم؟ حضرت فرمود: به این كه غضب نكنید و بر كسی خشمگین نشوید: آنان گفتند: منشأ غضب چیست؟ فرمود: كبر و خودكامگی و كوچك شمردن مردم.(1)
گفت عیسی را یكی هشیار سر
چیست در هستی ز جمله صعبتر
گفت ای جان صعبتر خشم خدا
كه از آن دوزخ همی لرزد چو ما
گفت از خشم خدا چه بود امان
گفت تركِ خشم خویش اندر زمان(2)
2. محبت بیش از اندازه به دنیا: دوستدار دنیا اگر دوستی اش به حدی باشد كه خلاف میلی در جهتی از زندگی برایش پیش آید نمی‏تواند خودداری كند و خشمگین می‏شود ودر آتش خشم خود می‏سوزد.
راه ها یی کار برای کنترل
علامه بزرگوار استاد شبر در کتاب ارزشمند خود «اخلاق شبر» می نویسد: غضب در وجود انسان مانند یك سگ شكاری است كه نیازمند تأدیب است،‌ تا حركات و سكناتش با اشاره صاحبش صورت گیرد، نه با میل خودش!(3) اما راهکارهایی که برای کنترل خشم بیان شده است را برای شما بیان میکنم امیدوارم بدردتان بخورد
1. برای خاموش شدن آتش خشم باید تغییر وضع و حالت داد. پیامبر اكرم(ص) می‏فرماید: اگر یكی از شما دچار خشم شد اگر ایستاده است بنشیند و اگر نشسته است بخوابد و اگر خشمش فرو نشست با آب سرد وضو بگیرد یا بدن را شستشو دهد.(4)
2. انسان از راه مراقبت و مواظبت بر احوال خویش نباید بگذارد تنور آتش عضب روشن گردد.
هر كسی از وضع و حالات خویش آگاه است و می داند از چه حرف ها، كارها و برخورد هایی ناراحت و عصبانی می شود. سعی كند در چنین صحنه هایی وارد نشود.
3. یكی دیگر از راه ها، ترك كردن مجلس است و دیگر "لا حول و لا قوه إلّا بالله" گفتن و خواندن آیة "والكاظمین الغیظ و العافین عن النّاس والله یحب المحسنین".
4. استعاذه و خود را از شرأ شیطان در پناه خدا قرار دادن.
به عنوان حرف آخر باید گفت که مهار خشم، احتیاج به ریاضت و تمرین و جهاد با نفس دارد. رسول اكرم ‏صلی الله وعلیه وآله می‏فرماید: "قوی‏ترین شما كسی است كه در موقع غضب، مالك نفس خود باشد". (5)
غضب از شعله های شیطانی است
عاقبت موجب پشیمانی است. (6)

پی نوشت
1. وسائل الشیعه، ج 11، ص 289
2. مولوی-دفتر چهارم-ش 114-116
3. سید عبدالله شبر، اخلاق، ص 248، مترجم محمد رضا جباران.
4. محجةالبیضاء، ج 5، ص 307
5.همان ص309
6. زیبا ترین تك بیتها-امیرملك محمودی

طبقه بندی: رذایل اخلاقی،  توصیه های تربیتی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 19 تیر 1390 | توسط : قطره | نظرات()